کاربران ایرانی به‌طور رسمی از فعالیت در صرافی غیرمتمرکز بایننس منع شدند

کاربران ایرانی به‌طور رسمی از فعالیت در صرافی غیرمتمرکز بایننس منع شدند

1398/03/16
صرافی غیرمتمرکزی که توسط صرافی بزرگ و معتبر بایننس توسعه یافته است، دسترسی کاربرانش را از ۲۹ کشور مسدود خواهد کرد. این صرافی غیرمتمرکز (DEX)، هنگامی که کاربران از یکی از مناطق ممنوعه به این پلتفرم وارد می‌شود، این محدودیت را از طریق پیامی به اطلاع آن‌ها می‌رساند.

به گزارش کوین‌تلگراف، پیامی که بر روی پلتفرم ظاهر می‌شود به این شرح است:

به نظر می‌رسد شما از یک آدرس IP متعلق به یکی از کشورهای زیر به www.binance.org دسترسی دارید (لیست کشورهای ممنوعه):

ایالات متحده آمریکا، آلبانی، بلاروس، بوسنی، برمه، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کونگو، کره شمالی، ساحل عاج، منطقه کریمه اوکراین، کرواسی، کوبا، هرزگوین، ایران، عراق، کوزوو، لبنان، لیبریا، لیبی، مقدونیه، مولداوی، صربستان، سومالی، سودان، سودان جنوبی، سوریه، ونزوئلا، یمن و زیمبابوه.

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

لطفا توجه داشته باشید که از تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۹ (۱۰ تیر ۹۸)، خرید و فروش و دسترسی به رابط کیف پول از طریق www.binance.org دیگر برای کاربران با آدرس IP یکی از کشورهای مزبور، در دسترس نخواهد بود و مسدود خواهد شد.

در انتها، در این پیام لیستی از کیف پول‌هایی که از شبکه اصلی بایننس چِین (BNB) پشتیبانی می‌کنند، لینک شدند و بایننس آن‌ها را به عنوان جایگزینی برای نگه‌داری و مدیریت دارایی، معرفی و پیشنهاد می‌کند.

بسیاری از افراد در جامعه ارز دیجیتال، این اتفاق را نشانه‌ای از این که این صرافی واقعا غیرمتمرکز نیست، دانستند. یکی از کاربران توییتر با نام کاربری Whale Panda، که در میان دوستداران ارزهای دیجیتال شناخته شده و معروف است در این باره نوشت:

این حرکت یادآور این است که این DEX هرگز یک صرافی غیرمتمرکز نبوده، پس آن را DEX ننامید. این فقط کلمه‌ای بوده که آن‌ها برای پامپ بایننس کوین (BNB) از آن استفاده کردند. هرگز قرار نبود که غیرمتمرکز باشد.

در استیم‌ایت (Steemit) پستی به این موضوع اختصاص داده شده و لیستی از پلتفرم‌های معامله دارایی دیجیتال که در آن‌ها نیازی نیست کاربران فرآیند «مشتری‌ات را بشناس» را انجام دهند، معرفی شده است.

بایننس پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز خود را زودتر از موعد و در نیمه دوم آوریل ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد اما طبقگزارشی که قبلا منتشر کردیم و با توجه صفحه شرایط استفاده از صرافی غیرمتمرکز بایننس، از همان ابتدا غیرمتمرکز بودن آن زیر سوال رفت و مشخص شد که حتی این صرافی توانایی بلوکه کردن دارایی‌ها را هم دارد، در حالی که یک صرافی غیرمتمرکز اصولا نباید دسترسی به دارایی‌های کاربران را داشته باشد.