نهنگ‌های بیت‌کوین یک سوم بازار را کنترل می‌کنند

نهنگ‌های بیت‌کوین یک سوم بازار را کنترل می‌کنند

1397/04/07

آی آر اکسچنجر | نهنگ‌های بیت‌کوین یک سوم بازار را کنترل می‌کنند

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از فیننشال‌تایمز، یک گروه مرموز ۱۶۰۰ نفره از سرمایه‌گذاران، که به آنها نهنگ های یت‌کوین می‌گویند، روی هم رفته مالکیت ۳۷.۵ میلیارد دلار از این ارز دیجیتال را در اختیار دارند، که این نزدیک به یک سوم کل بیت‌کوین موجود در جهان است و این نشان دهنده فشردگی بالای ثروت در این بازار نوظهور است.

 

داده‌های یک شرکت تحقیقاتی بلاک‌چِین، چِین‌آنالیسیس، نشان می‌دهد که در آوریل امسال حدود ۱۶۰۰ سرمایه‌گذار وجود داشتند که در کیف پول دیجیتال خود حداقل ۱۰۰۰ بیت‌کوین  ذخیره داشتند.

این به اصطلاح نهنگ‌های بیت‌کوین یک سوم بازار را در اختیار دارند که این یعنی حدود ۵ میلیون بیت‌کوین. در این مجموعه بیت‌کوین‌هایی وجود دارند که سال‌ها به صورت نامستعمل باقی مانده‌اند.

فقط کمتر از ۱۰۰ نفر از این وال‌ها دارای ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار بیت‌کوین هستند که بین ۷۵ میلیون تا ۷۵۰ میلیون دلار با قیمت‌های کنونی ارزش دارند.

فیلیپ گرادول، اقتصاددان ارشد چِین‌آنالیسیس، می‌گوید: وجود این تمرکز ثروت به معنای این است که بیت‌کوین در معرض ریسک نوسانات شدید قرار دارد، چراکه حرکت‌های تعداد کوچکی از افراد تاثیر بزرگی بر قیمت‌های بازار می‌گذارد.

دکتر گریک هیلمن، رییس تحقیقات در شرکت بلاک‌چِین و یکی از موسسان موزاییک، که پلت‌فرمی برای اطلاعات بازار ارزهای دیجیتال است، می‌گوید: برخی از این مالکان بزرگ، با یکدیگر در ارتباط هستند، آنها همدیگر را می‌شناسند و آنها فعالیت‌های بازار را در دست دارند.