روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

1397/06/29

آی آر اکسچنجر | معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست های اصلی بانک مرکزی در حوزه ارز دیجیتال تا پایان شهریور سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر حکیمی در همایش فناوری زنجیره بلوک، ارز دیجیتال و کاربردهای آن در بانکداری که به همت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار شد از اعلام چهار سیاست اصلی بانک مرکزی در حوزه ارز دیجیتال تا پایان ماه جاری خبر داد و گفت:
بحث اول اعلام موضع جدید نسبت به ارزهای دیجیتال رایج بین المللی است که به نظر می‌رسد با توجه به جمع بندی‌های انجام شده در آینده ای نزدیک با تجدید نظر در ممنوعیت‌های فعلی باید نگاه جدی به آن داشت.
وی بحث دوم را استخراج ارزهای دیجیتال عنوان کرد و افزود:
موضوع سیاست کشور در برابر استخراج ارزهای رایج دنیا به عنوان یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه تصمیمات اعلامی بانک مرکزی است که مبحثی صنعتی محسوب می‌شود.
حکیمی در ادامه با اشاره به تاکید برخی از مسئولان اقتصادی به ایجاد ارز دیجیتال ملی اظهار داشت:
در همین راستا شرکت خدمات انفورماتیک نسخه‌ای را برای آزمایش آماده کرده و نکته مهم آن است که سیاستگذار برای استفاده از آن در حوزه پرداخت نیاز به اعلام موضع دارد.
معاون بانک مرکزی در عین حال بیان کرد:
در مورد بحث ارزهای دیجیتال شاهد رواج این موضوع هستیم که آن را به عنوان راه‌حلی قطعی برای حل مشکلات مطرح می‌کنند اما در مورد روش تحقق آن چندان اظهار نظری نشده است.
وی تصریح کرد:
بانک مرکزی مانیتورینگ و رصد اتفاقات این حوزه را مانند سایر بانک‌های جهان در دستور کار دارد.
حکیمی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه ما همیشه برای مبادلات بین چند بانک بحث یک نهاد واسط که مبادلات بین اشخاص و نهادها را برقرار کند چالش داشتیم که بلاک چین این کارها را انجام می‌دهد گفت:
فناوری بلاک چین این واسط را حذف می کند و تحولی جدی در ایجاد شبکه ها یا روش های جدید مبادلات رقم می زند و این قطعا بعضی مراودات شبکه مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه محدودیت انتقال و پذیرش در ارزهای دیجیتال موجب می‌شود این فناوری نتواند جایگزین ارزهای رایج شود افزود:
موضوع پذیرش و نقل و انتقالات مالی در ارزهای دیجیتال باید همزمان مورد توجه قرار گیرد.
همچنین، ابوطالب نجفی نیز از برگزاری دو همایش دیگر تا پایان امسال از سوی شرکت خدمات انفورماتیک با محورهای جدید از جمله PSD۲ خبر داد و گفت:
بحث بررسی فناوری در دهه آینده، مزایا و کاربردهای بلاک چین، چگونگی پیاده سازی و تدوین مقررات در این بخش از جمله معیارها مورد بحث در این بخش است.
وی اظهار داشت:
با ورود فناوری در دو دهه قبل بسیاری از فرآیند ها تغییر یافته و مباحثی مثل بیگ دیتا و پردازش ابری مطرح و در نسل بعدی فناوری، بلاک چین به وجود آورنده تمام تغییرات است.
نجفی تصریح کرد:
مزایای بلاک چین حذف واسطه است و بلاک چین در ثبت دفاتر و اسناد از سال های دور وجود داشته است، بدین معنا که یکسری افراد معتبر یک سند را امضا و به آن اعتبار می بخشند که روند کار در بلاک چین هم این گونه است و اطلاعات به صورت یک شبکه توزیع شده از سوی تمام اجزا نگهداری می شود.
نجفی افزود:
پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۷ در حدود ۱۰ درصد GDP کشورها با بهره گیری از فناوری بلاک چین در بازارهای مالی تامین شود و بلاک چین می‌تواند ۱۱۰ بیلیون دلار در شبکه مالی هزینه ها را کاهش دهد.
مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به بهره برداری از فناوری بلاک چین در تمام صنایع، گفت:
این فناوری بازاری را باز می کند و بهره گیری از آن در ثبت سفارش ها در این بستر منجر به شفافیت می شود، زیرا این بستر قابلیت دستکاری ندارد ولی به دلیل این که فناوری جدیدی است نیاز به سرمایه گذاری های دارد.
نجفی تصریح کرد :
۷۰ نوع پلتفرم در بلاک چین وجود دارد که در صورت عدم هماهنگی در پیاده سازی این فناوری با مشکلات متعددی مواجه می شویم.
نجفی تصریح کرد:
دارایی ها اکنون در کشور در دست افراد خاصی است و راهکار آن بهره گیری از فناوری بلاک چین در کسب و کارها است که منجر به حذف واسطه ها می شود.
وی اظهار داشت:
برای یک تراکنش ساده در حال حاضر هزاران هزار سرور و شبکه درگیر هستند در صورتی که تسویه آن، در ۷۲ ساعت بعد انجام می شود، ولی در فناوری بلاک چین پرداخت و تسویه با سرعت بالا و همزمان انجام می شود.
مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد:
بکارگیری از فناوری بلاک چین هزینه نقل وانتقالات بین المللی را کاهش می‌دهد و همانگونه که با عرضه یک اپلیکیشن و استفاده از فناوری بلاک چین در آن، انتقالات مالی بین المللی با کارمزد زیر ۲ درصد و با سرعت انجام می‌شود.
وی خاطر نشان کرد:
بلاک چین در خدمت توده مردم است و استفاده از این فناوری در آثار هنرمندان منجربه به رعایت مالکیت معنوی و پرداخت هزینه برای استفاده از آثار هنرمندان می شود و شرکت های بزرگ واسط در این بخش حذف می شود. از این رو بلاک چین یک فناوری فونداسیونی است که پیاده سازی آن زمان بر است ولی اگر درست پیاده سازی شود، منجر به تحول در تمام بخش‌ها می‌شود.
نجفی تصریح کرد:
بکارگیری فناوری بلاک چین در تمام صنایع و بخش های کشور منجر به کاهش هزینه ها و شفافیت می‌شود و تغییرات زیادی را به وجود آورده ضمن اینکه تار و پود دولت ها و بانک ها را به هم می‌ریزد و انسان دیگر درگیر فرآیندها در این بخش نمی‌شود.
نجفی در خصوص ارزهای دیجیتال گفت:
در جنوب آسیا که جامعه آن نقد محور بوده و در آرژانتین نیز که ضریب نفوذ کارت‌های اعتباری در آن کم است استقبال خوبی از بیت کوین شد.
وی گفت :
برای انتقال وجه آنی در کشور سامانه های مختلف با کارمزد پایین وجود دارد که با توجه به کاهش ارزش پول در ایران و با توجه به بالا بودن هزینه های جا به جایی نقل و انتقالات بین المللی پول لازم است برای ارز دیجیتال مقررات در کشور به وجود بیاید و قانونگذاری در بخش ارزهای دیجیتال برای ایجاد نشدن خلق پول، جلوگیری از تخلفات در این بخش و حمایت از حقوق مصرف کنندگان لازم انجام شود.
نجفی یاد آور شد:
شرکت خدمات انفورماتیک با بررسی دیدگاه ها در خصوص بیت کوین در ۷۰ کشور در نهایت یک سند در این خصوص منتشر می کند وپس از آن آماده استفاده از نظرات کارشناسان است.
وی با اشاره به ایجاد ارز دیجیتال ملی از سوی پست بانک گفت:
ایجاد ارز دیجیتال ملی تنها باید در بانک مرکزی انجام شود و دیگر نهادها اجازه ایجاد ارز دیجیتال ملی ندارد و پشتوانه ارز دیجیتال ملی خیلی در این بخش اهمیت دارد.
وی گفت:
انتشار ارزهای دیجیتال در بخش خصوصی با مخاطراتی همراه است و شرکت خدمات انفورماتیک در طراحی ارز دیجیتال ملی که منتشر کننده آن بانک مرکزی است و پشتوانه آن پول ملی کشور است و در تعداد آن محدودیت نداشته و عملیات استخراج ندارد ضمن اینکه نقش بانک های تجاری تایید تراکنش های این ارز  دیجیتال است.
​​