ارز دیجیتال، ارز الکترونیک، کریپتو کارنسی، بیت کوین، تفاوت ها و شباهت ها

ارز دیجیتال، ارز الکترونیک، کریپتو کارنسی، بیت کوین، تفاوت ها و شباهت ها

1398/06/27

آی آر اکسچنجر | تفاوت و شباهت ارز الکترونیک و دیجیتال در چیست


ارزهای دیجیتال و یا همان دیجیتال کارنسی ها (Digital currency) به انواع ارزها و نمادها گفته می شود که در بستر اینترنت جابجا می شوند و مبنای آنها صفر و یک است.
پول های دیجیتال و الکترونیکی معمولا بدون حد و مرز جغرافیایی و ملیتی (البته اگر تحریم ها را نادیده بگیریم) جابجا می شوند و بصورت آنی منتقل می شوند. نمونه ساده از درک این موضوع موجودی شما در کارت بانکیتان است که بواسطه همراه بانک و یا اینترنت بانک اعداد و رقم آن را جابجا میکنید و بصورت آنی مبلغ را به حساب خص دیگری منتقل می نمائید.
مثل پول های کاغذی و فیزیکی یا همان فیات، پول ها و ارزهای الکترونیکی و دیجیتال در سراسر دنیا برای انجام خرید کالا و خدمات و سرویس ها مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است پول مجازی تحت سرپرستی و مدیریت یک موسسه یا شرکت باشد و یا حتی زیر نظر یک بازی آنلاین یا شبکه اجتماعی.
مثلا در بسیاری از بازی های آنلاین اصطلاحاتی برای خرید امکانات اضافی بازی بکار برده می شود مثل سکه، طلا، نفت و غیره که یا با پرداخت پول قابل دسترسی هستند و یا گذشتن از امتیازات کسب شده تان.

ارزهای مجازی (غیر کاغذی) به دو دسته ارز متمرکز و ارز غیرمتمرکز دسته بندی می شوند :
1- ارز مجازی غیرمتمرکز
ارز های مجازی غیرمتمرکز اصطلاحا ارزهای رمزپایه یا رمزارز و یا کریپتو کارنسی ها (Cryptocurrency)  نامیده می شوند. در اینجا کلیه اطلاعات تبادلات بصورت رمزگذاری شده روی هزاران کامپیوتر نگهداری می شود و کل شبکه توسط نرم افزارهای خودکار کنترل می گردد، بنابراین هیچ دخالت انسانی در کار نیست و به دلیل غیرمتمرکز بودن و امنیت بالای آن امکان دخالت و تقلب در آنها وجود ندارد. همچنین تولید(چاپ) ارز نیز کاملا خودکار بر اساس الگوریتم های ریاضی در بازه های زمانی مشخص و به میزان مشخص انجام می شود. بنابراین دیگر نهادی مانند بانک مرکزی کشور وجود ندارد که به دلخواه خود شروع به چاپ مقدار زیادی پول نماید و ارزش پول مجازی را پایین بیاورد.
همچنین به دلیل عدم متمرکز بودن، هیچ نهاد کنترلی وجود ندارد، بنابراین کشورها نمی توانند سیاست های تحریمی روی آنها اعمال نمایند. از این رو است که آنها را با نام ارز بدون مرز نیز می شناسیم. نکته دیگر این است که کپی تمامی اطلاعات حساب ها و تراکنش ها بصورت رمزگذاری شده و امن بر روی هزاران کامپیوتر (سرور) وجود دارد، بنابراین در صورت بروز مشکل برای یک یا چند کامپیوتر (قطعی برق، خاموش شدن کامپیوتر، خراب شدن کامپیوتر و ...) اطلاعات از بین نمی رود و شبکه به کار خود ادامه می دهد.
در اصل شبکه ای از کامپیوترهای متصل به اینترنت وظیفه نگهداری و رمزگذاری اطلاعات حسابها و تراکنش ها را به عهده می گیرند و در عوض الگوریتم نرم افزار پول مجازی بصورت خودکار حق الزحمه ای در فواصل زمانی مشخص به حساب مالکین این کامپیوتر ها واریز می نماید. بیت کوین، اتریوم و لایت کوین و سایر آلت کوین ها نمونه هایی از رمزارزها هستند.
2-    پول مجازی متمرکز
دلیل این نامگذاری به خاطر این است که کلیه اطلاعات تراکنش ها پول های مجازی متمرکز زیر نظر یک شرکت یا موسسه واسطه ای فعالیت می کنند. به عنوان مثال پی پال و وب مانی یک ارز مجازی متمرکز هستند.

در ایران بیشتر افراد اینگونه تصور می کنند که وقتی بحث از ارز دیجیتال می شود منظور ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین هستند و اگر بحث از ارز الکترونیک شود منظور پی پال و وب مانی و غیره هستند.
در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود. مثلا پشتوانه پی پال دلار است. به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز است. مثلا شما با شارژ کردن ۱۰۰۰ دلار ، ۱۰۰۰ واحد پی پال دریافت خواهید کرد و زمان فروش آن باز هم به اندازه ۱۰۰۰ دلار پول دریافت خواهید کرد.
بسیاری از سرمایه گذاران به این موضوع علاقه مند هستند که پشتوانه پول مجازی چیست؟ مثلا برخی از ارزهای رایج در بین کاربران دارای پشتوانه نیستند که در ادامه در موردشان صحبت خواهیم نمود. پی پال و وبمانی و تتر مدعی هستند که پشتوانه پولی شان دلار است. شرکت پرمیوم ووچرز مدعی است پشتوانه پی اس ووچرز (PS Vouchers) بیت کوین است. پشتوانه فوچرز و ووچرمانی مشخص نبوده و صرفا بصورت عملیات تبدیل از ارزهای با پشتوانه بصورت کد بوجود می آیند و در فرآیند کدینگ و انکدینگ مبادله می شوند.

شما می توانید در 24 ساعت شبانه روز بواسطه خدمات آنی و اتوماتیک آی آر اکسچنجر به خرید بیت کوین و فروش بیت کوین بپردازید.
 

همچنین بخوانید :
 

بیت کوین چیست

وبمانی چیست

پیمر یا همان کارت شارژ وب مانی چیست

 خدمات خرید وب مانی , خرید بیت کوین ، فروش بیت کوین ، فروش وب مانی در صرافی آنلاین آی آر اکسچنجر بصورت تمام اتوماتیک انجام می شوند.