حواله پایا و کارمزد و شرایط آن و نحوه تسویه حساب

حواله پایا و کارمزد و شرایط آن و نحوه تسویه حساب

1397/08/12

آی آر اکسچنجر | حواله پایا و کارمزد و شرایط آن و نحوه تسویه حساب


سامانه اتاق پایاپای الکترونیک (پایا) (Automated Clearing House(ACH

 

حواله بین‌بانکی پایا(ACH) خدمت جدیدی است که امکان انتقال الکترونیک وجوه بین‌بانکی را به دو شیوه مختلف برای مشتری فراهم آورده است:

واریز مستقیم: انتقال وجه از یک حساب در یک بانک به یک یا چند حساب دیگر در سایر بانک ها.

با به‌کارگیری این شیوه، افراد، شرکت ها، مؤسسات و سازمان‌ها می‌توانندپرداخت‌های انفرادی و گروهی نظیر پرداخت حقوق، پاداش، کارانه، سود سهام و ... را بدون نیاز به صدور چک‌های متعدّد و یک جا سامان دهند.
در این حالت، مشتری با تمرکز وجوه خود نزد شعب بانک ملت، مدیریت وجوه نقد خود را ارتقاء داده و در صورت نیاز به انتقال وجه به سایر بانک ها، می‌تواند در کمترین زمان ممکن و بدون پرداخت کارمزد اقدام کند. بنابراین صرفه‌جویی چشم گیری در زمان و سایر هزینه‌های مرتبط را برای مشتریان ایجاد می‌نماید.
از دیگر ویژگی های منحصر به ‌فرد سامانه پایا، امکان صدور حواله به تاریخ آینده است. وجه حواله صادره در تاریخ سررسید (مؤثر) به‌صورت مکانیزه، از حساب مشتری برداشت و به بانک مقصد جهت واریز به حساب ذی نفع، ارسال می‌شود. بنابراین در تاریخ سررسید حواله به حضور مشتری در شعبه نیازی نیست.

برداشت مستقیم (به‌زودی): انتقال وجه از یک یا چند حساب در بانک های مختلف به یک حساب در بانک مبدأ.

این خدمت به مشتریان امکان خواهد ‌داد که از حساب دیگران در سایر بانک ها، طبق توافق قبلی، وجهی را به صورت الکترونیک برداشت و به حساب خود واریز نمایند. البته امکان لغو اجازه برداشت تا قبل از عملیات برداشت از حساب برای مشتری پرداخت‌کننده محفوظ است.
از این طریق اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند اقساط خرید کالا یا تسهیلات، وجوه قبوض، مالیات، اجاره بها، شهریه، و ... را بدون نیاز به صدور قبض، سند و بدون مراجعه حضوری پرداخت کننده به شعب بانک ها، دریافت کنند.

مزایای کلی استفاده از حواله بین‌بانکی پایا(ACH) :

- کاهش هزینه های خدمات بانکی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها
- حذف هزینه‌‌های مرتبط با جابه‌جایی پول (از قبیل هزینه‌های تحصیل داری و ...)
- کاهش استفاده از چک، ایران چک و چک بین بانکی (رمزدار) و رفع مخاطرات جانبی
- امکان صدور حواله الکترونیک بین بانکی به تاریخ مؤثر آینده (سررسید)
- امکان ابطال حواله بین بانکی قبل از تاریخ سررسید

نکات قابل توجه درخصوص حواله بین‌بانکی پایا (ACH) :

- حداکثرمبلغ قابل انتقال در هر حواله پایا ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال می‌باشد..
- برای صدور حواله بین‌بانکی پایا، ارائه شماره شبای مقصد توسط مشتری درخواست‌کننده، ضروری است.
- انتقالات سامانه پایا برای دستور پرداختهای مشتریان در روزهای کاری ( غیر از تعطیلات رسمی )  ۲ بار درروز و درساعت ۰۳:۴۵ و ۱۵:۴۵ صورت می پذیرد .
- ارسال دستور پرداخت در پایا به تاریخ موثر روز تعطیل رسمی ممنوع است .
- حواله‌های بین‌بانکی پایا محدودیت جغرافیایی نداشته و در تهران و شهرستان ها و یا بین شهرهای مختلف کشور، در تاریخ سررسید، با یک سرعت ارسال می‌شوند.
- در حال حاضر خدمات سامانه پایا رایگان بوده و هیچ گونه کارمزدی از مشتریان بابت صدور حواله بین‌بانکی پایا دریافت نمی‌شود.


نکاتی که در مورد حواله پایا لازم است بدانیم :

- تاریخ ثبت حواله پایا : در هر تاریخی چه تعطیل رسمی و چه غیر تعطیل می توان حواله پایا را ثبت نمود.
- تاریخ موثر حواله پایا :‌ تاریخی است که مبلغ از حساب مبدا کسر شده و به حساب مقصد واریز می گردد و نمی توان حین ثبت حواله, روزهای تعطیلی رسمی را بعنوان تاریخ موثر انتخاب نمود.
- سیکل تسویه : ساعاتی از شبانه روز است که بانک عامل درخواست حواله های پایا را به بانک مقصد انتقال می دهد و دو بار در ۲۴ ساعت و ساعات 03:45 و 15:45 است و شامل روزهای تعطیل نمی شود. (برداشت در ساعت 15:30 انجام و تا ساعت 17:00 واریز و برداشت در ساعت 03:30 انجام و تا ساعت 05:00 به حساب مقصد انجام می شود و بستگی به بانک مرکزی دارد)
  • هر سفارشی که بصورت فروش به ما انجام می دهید بصورت حواله پایا با شما تسویه می گردد و لطفا در مورد تسویه در روزهای تعطیل سوال نفرمایید.
  • سفارشاتی که در روزهای تعطیل ثبت شوند در همان روز توسط پرسنل سایت رسیدگی و حواله آنها ثبت می گردند ولی تسویه ریالی آنها در روز بعد غیرتعطیل از طرف بانک انجام می شود.
  • پس از انجام ثبت حواله اطلاعات مربوط به آن و سفارش شما جهت پیگیری بصورت تیکت برایتان ارسال می گردد.
  • ممکن است مبالغ کمتر از پانصد هزار تومان بصورت انتقال وجه حواله ای و درون بانکی و بدون درنظر گرفتن تعطیلی با کاربر تسویه گردد.
  • در حال حاضر کاربرانی که کارت و حساب بانک صادرات و ملت معرفی نمایند نسبتا تسویه سریعتری خواهند داشت.
  • مجموع حداکثر سقف روزانه انجام حواله پایا و حواله داخلی برای کلیه حساب های هر شخص در هربانک برابر با 500,000,000 ریال است.
همچنین بخوانید :


شماره حساب شبا چیست و چگونه آن را دریافت کنیم

 

خدمات خرید وب مانی , خرید بیت کوین ،فروش بیت کوین ، فروش وب مانی در صرافی آنلاین آی آر اکسچنجر بصورت تمام اتوماتیک انجام می شوند.